Blog spółkowy: gotowe spółki zoo - Warszawa: na sprzedaż, do rejestracji lub do założenia spółek!

Ekonomia a prowadzenie działalności gospodarczej

Przez długi czas zakładano, że studiowanie ekonomii w ujęciu ogólnym a administrowania działalnością gospodarczą w szczególności zwiększa kompetencje co do umiejętności prowadzenia interesów. Z kolei okazało się, że ekonomia zajmuje się głównie zagadnieniami związanymi z gospodarką zasobami. Stwierdzono również, że działalność gospodarcza to coś więcej niż tylko zasoby: wiąże się bowiem ona zarówno z tworzeniem wartości postrzeganych przez klientów, jak i racjonalnym wykorzystaniem zasobów.

W dziewiętnastym wieku, gdy kapitał w sposób zdecydowany górował nad siłą roboczą, kapitaliści często nadużywali swej pozycji. W sposób bezwzględny wykorzystywali słabość robotników, obniżając zarobki i warunki życia do poziomu przetrwania. Posuwali się nawet do takich skrajności jak wykorzystywanie pracy dzieci. Takie postępowanie można zakwalifikować jako racjonalne użycie zasobów, jeśli będziemy je rozpatrywać jako przypadek wykorzystania każdej sposobności prowadzącej do potanienia produkcji towarów. My – ludzie dwudziestego wieku – myśląc o takich warunkach pracy odczuwamy przerażenie: musi być przecież zakreślona granica między racjonalną gospodarką kapitałem i siłą roboczą z jednej strony, a zupełnym brakiem poczucia człowieczeństwa z drugiej strony.

Ale my także nie wiemy, jak przyszłe pokolenia, powiedzmy za sto lat, będą oceniać sposób, w jaki traktujemy naszych robotników fabrycznych, personel biurowy czy kierowników. Mogą oni uznać nacisk wymuszający jakość działania oraz stres za nieludzką nikczemność, nie do pomyślenia dla oświeconych ludzi. Praca, którą wykonują dzisiaj istoty ludzkie, może być z ich punktu widzenia właściwa tylko dla robotów i komputerów.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.