Blog spółkowy: gotowe spółki zoo - Warszawa: na sprzedaż, do rejestracji lub do założenia spółek!

PROJEKTY PRZEDSIĘBIORSTWA I CELE „JAKOŚCI TOTALNEJ” CZ. II

Projekt przedsiębiorstwa odpowiada jednemu lub drugiemu z wyżej wymienionych celów. Proces tworzenia strategii daje pracownikom możliwość udziału w debacie na temat celów przedsiębiorstwa, za pośrednictwem grup badawczych, zebrań dyskusyjnych i zgromadzeń ogólnych. Aby uzasadnić wybrane cele, projekt przedsiębiorstwa nie może się ograniczać do priorytetów operacyjnych. Jego podstawą muszą być wartości i zasady, które są podzielane przez wszystkich. Jedną z jego funkcji jest opracowanie działań w sferze kultury przedsiębiorstwa dostosowanych do jego strategii.

Projekt przedsiębiorstwa powinien wyjaśniać drogę, której ma się ono trzymać i nadawać sens pracy zespołowej. W tej płaszczyźnie można go przedstawić w postaci deklaracji przedsiębiorstwa, która określa jego cele społeczne, kierunki działalności ekonomicznej i podstawowe rodzaje działań prowadzących do ich realizacji. Ma on rzeczywistą wartość jedynie wtedy, gdy bierze pod uwagę problemy przeżywane przez pracowników i odpowiada na nie w realistyczny sposób. Niezwykle ważne jest stałe aktualizowanie skutków, jakie wywołuje.

Przyswajanie sobie i dostosowywanie się do strategii przedsiębiorstwa następuje wtedy, gdy jest ona realizowana w praktyce. Projektom przedsiębiorstwa powinny towarzyszyć:

– na poziomie zespołów operacyjnych: zarządzanie przez cele wraz z kontrolą wyników działalności,

– na poziomie pracowników: regularne negocjacje umów dotyczących działalności: realizacja strategii przedsiębiorstwa rozpoczyna się bowiem od możliwości wpływania na swoją pracę, zadania do wykonania i otrzymywane wynagrodzenia.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.