Blog spółkowy: gotowe spółki zoo - Warszawa: na sprzedaż, do rejestracji lub do założenia spółek!

Różnicowanie cen

Dojna krowa to określenie operacji, w wyniku której wytwarza się na dużą skalę i przy niskim koszcie pewne elementy o względnie wysokiej wartości. Takie działanie przynosi zyski powyżej średniego poziomu w danej organizacji lub gałęzi przemysłu (patrz MACIERZ BCG).

Jeżeli spojrzymy na sytuacją, która ma miejsce za granicą, to stwierdzimy, że zależność między ceną artykułu lub usługi a ich wartością nie jest stała. W Stanach Zjednoczonych – na przykład – cena jest uważana za bardziej istotną w odniesieniu do wartości niż zakłada się to w Europie. Nie jest zbiegiem okoliczności, że prawie wszyscy producenci samochodów zaliczanych do kategorii luksusowych znajdują się w Europie. Do tej kategorii należą samochody marki Mercedes, Saab, BMW, Audi i Jaguar.

Podróże lotnicze są następnym przykładem wskazującym, że wysoka jakość uzyskiwana w postaci usługi lub w jakiejkolwiek innej formie jest dla ludzi, którzy żyją w gospodarkach charakteryzujących się wysokim standardem życia oraz wysokim tempem wzrostu, bardziej istotna niż cena. Na przykład jeśli chcemy lecieć ze Skandynawii do Tokio, to mamy do wyboru wiele linii lotniczych: SAS jest jedną z nich, Aerofłot drugą. Mimo względnej przewagi cenowej, którę dysponuje druga z wymienionych linii, uważa się, że lot samolotami SAS-u gwarantuje uzyskanie większej wartości za wpłacone pieniądze. Wpływa na to sporo zasadniczych czynników (jednym z nich jest obsługa), o których nie mówi się wiele głośno, ale o których podróżujący nadspodziewanie dużo wiedzą.

Różnicowanie cen stanowi technikę pobierania różnych bądź zmiennych cen w zależności od gotowości klienta do zapłaty. Chęć do płacenia zależy z kolei od struktury potrzeb każdego z nich i popytu wynikającego z tych potrzeb. Elastyczność cenowa popytu” jest miarą, która określa jak zmienia się wielkość popytu na skutek zmiany ceny artykułu lub usługi. Elastyczność cenową popytu definiuje się stosując następującą zależność:

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.