Blog spółkowy: gotowe spółki zoo - Warszawa: na sprzedaż, do rejestracji lub do założenia spółek!

Strategia śmierci produktu

Po tym ostatnim etapie, a raczej jeszcze w czasie jego trwania, menedżer może podjąć decyzję, jaka będzie przyszłość produktu. Możliwe są tutaj do przyjęcia dwie strategie: strategia tzw. śmierci produktu i strategia ulepszonego produktu.

Strategia śmierci produktu. Zostaje podjęta decyzja o zaprzestaniu sprzedaży produktu, lecz nie dzieje się to od razu, np. poprzez wycofanie go ze wszystkich punktów sprzedaży. Wręcz przeciwnie, firma stara się pozbyć jego zapasów, np. poprzez obniżenie ceny, ale wstrzymuje natychmiast wszelkie wydatki na jego promocję. Sprzedaż produktu, pozbawiona wsparcia promocyjnego, zaczyna stopniowo maleć, aż wreszcie następuje jego śmierć. Zazwyczaj dochodzi do paradoksalnej sytuacji. Zyski pochodzące ze sprzedaży produktu, po wycofaniu nakładów na promocję, zaczynają początkowo wzrastać. Dzieje się tak właśnie ze względu na obcięcie wydatków na promocję, które na ogól obciążają i zmniejszają dochody płynące ze sprzedaży produktu, a w takiej sytuacji zwiększają przychody, a tym samym zyski. Przy tej okazji warto przedstawić kilka zasad regulujących zależność między sprzedażą a wydatkami na reklamę. Oto one:

– Wielkość sprzedaży: jeżeli sprzedaż rośnie, wydatki na reklamę stopniowo spadają, natomiast jeżeli sprzedaż osiąga stały poziom, budżet reklamowy powinien rosnąć, ale w wolniejszym tempie.

– Silna konkurencja a stopa zysku: jeżeli udział w rynku spada, to powinien rosnąć budżet reklamowy.

– Filozofia zarządzania reklamą: do określonego momentu finansujemy reklamę, potem inne środki promocji.

– Wprowadzenie nowych produktów na rynek: im większa liczba wprowadzanych produktów, tym większy budżet reklamowy.

– Wprowadzanie nowego produktu na rynek: należy przeznaczać minimum 60% środków budżetu promocyjnego na jego reklamę.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.