Blog spółkowy: gotowe spółki zoo - Warszawa: na sprzedaż, do rejestracji lub do założenia spółek!

System organizacji i kierowania funkcjonujący jako automatu

Krajowy system pocztowy, stalownie, potężne przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem samochodów – wszystkie z wymienionych organizacji mają wspólne pewne charakterystyki strukturalne. Działanie tych organizacji ma charakter rutynowy, procedury postępowania są często proste i wykorzystuje się je wielokrotnie. Dzięki temu procedury te mogą być w dużym stopniu ujednolicone. Przedstawione czynniki przyczyniają się do powstania w ramach naszego społeczeństwa systemów organizacji i kierowania funkcjonujących jak automaty: struktury te działają jak tworzące jedną całość wyregulowane maszyny.

Zadania, które wykonuje zawiązek operacyjny, są w przypadku rozpatrywanej struktury skrajnie uproszczone i tylko w nielicznych przypadkach ich realizacja narzuca konieczność zaawansowanego szkolenia personelu. Podstawowym mechanizmem koordynacji jest ujednolicenie toku czynności.

System organizacji i kierowania funkcjonujący jak automat jest bardzo silnie uzależniony od ujednoliconych procedur postępowania: z tego względu struktura techniczna jawi się jako najważniejszy aspekt rozpatrywanego układu. Stanowiska te są obsadzone analitykami, którzy dochodzą do wielkiej nieformalnej władzy, chociaż nie wchodzą oni w skład elementów liniowych organizacji. Są bowiem tymi, którzy ujednolicają pracę innych.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.