Blog spółkowy: gotowe spółki zoo - Warszawa: na sprzedaż, do rejestracji lub do założenia spółek!

ZATRUDNIENIE JAKO CZYNNIK RÓWNOWAGI CZ. II

Dzieląc się z wami tym doświadczeniem, chciałbym dodać, że sam urodziłem się w osadzie górniczej. Ojciec był górnikiem, dziadek i wujek także. Rodzice zdobyli się na duży wysiłek, by ich syn, w dodatku jedynak, ukończył studia… Kiedy byłem dzieckiem, jeden z moich stryjów zmienił nazwisko pod pretekstem, że nazwisko polskie mogłoby mu, jako inżynierowi, zaszkodzić w karierze… I oto zawód, jaki zdobyłem, miał mnie doprowadzić do zamykania kopalń, w których pracowali moi rodzice i dziadkowie. Nigdy nie rozmawiałem z ojcem na ten temat. Przyzwoitość i wstyd kazały mu milczeć. Ja sam nie ujawniałem swojej roli. Dziś zdaję sobie sprawę, że ojciec jednak o niej wiedział. Byłem więc dyrektorem gabinetu. Menedżerem… Zdanym na samego siebie. Wiedziałem, że pozbawienie tych ludzi pracy w kopalniach i hutach oznaczało pozbawienie ich cząstki samych siebie, cząstki ich przeszłości… mojej przeszłości, ich kultury… mojej kultury…

Zdobyłem się na ten krok… Dziś po dziesięciu latach jestem dumny z podjętej decyzji. Część kopalń i hut została zamknięta, inne zostały zmodernizowane. Przemysł węglowy Lotaryngii jest obecnie jednym z najbardziej wydajnych. Hutnictwo lotaryńskie odnalazło swe miejsce w czołówce światowej.

To tyle jeśli chodzi o filozofię działania. Co się zaś tyczy aspektu praktycznego, to ograniczyłbym się do prostego zalecenia: wykonywać dobrze to, co jest do zrobienia w interesie zakładu. Menedżerowie powinni wiedzieć, że tak rozumiany interes przedsiębiorstwa jest zarazem interesem państwa.

Byłbym zapomniał! Region, o którym wam mówiłem, został dziś, po dziesięciu latach od tamtej chwili uznany, według określenia zawartego w XI Planie Ekonomicznym Państwa Francuskiego za „szczyt doskonałości w dziedzinie łączności i telekomunikacji”!

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.